Bilje za lice i tijelo. Recepti za održavanje prirodne ljepote i podmlađivanje

Djevojka mlade i zdrave kože lica nakon upotrebe ljekovitog bilja

Bilje za poboljšanje stanja kože lica i tijela ima bogatu istoriju upotrebe u kozmetologiji. Danas se aktivno koriste i u preventivne i u terapeutske svrhe. Ako odaberete pravi biljni lijek za određeni problem i specifičan tip kože, učinak može premašiti i najskromnija očekivanja. Želite li izgledati mlađe od svojih godina i bukvalno zračiti zdravljem? Onda je ovaj članak za vas.

Glavni tipovi kože lica

Mnogo lakše ćete postići efekat podmlađivanja i iscjeljivanja uz pomoć biljnih lijekova ako poznajete svoj tip kože. Hajde da napravimo mali dermatološki edukativni program.

  • Normalnokoža ne zahtijeva ozbiljnu njegu osim standardnog čišćenja i hidratacije. Ovaj tip karakteriše odsustvo mitesera, masni sjaj, osećaj suvoće i zategnutosti. Ali prevencije nikada nije previše.
  • Suhakoža je najranjivija i najosjetljivija na temperaturne fluktuacije. Posljedice zimske hladnoće i ljetnih vrućina bukvalno se odražavaju na licu njegovih vlasnika. Vrlo često se kroz njega jasno pojavljuje kapilarna mrežica koja uzrokuje fiziološku i estetsku nelagodu.
  • Debeo. Sa ovakvim tipom kože zimi, ne morate obaviti lice šalom. Međutim, golim okom su vidljive sve nesavršenosti u vidu proširenih pora i karakterističnog sjaja. Osim toga, pravi je magnet za sve vrste osipa i upala.
  • Kombinovanotip je uobičajen za većinu ljudi. Njegova karakteristična karakteristika je masna koža u T-zoni (čelo, nos, brada) i normalna koža na ostalim područjima.
  • Osjetljivokoža je, kao i suha koža, netolerantna na vremenske hirove, karakteriše je povećana razdražljivost i netolerancija na veliku većinu kozmetike. Svrab, ljuštenje, osjećaj zatezanja - to je sve. Ljekovito bilje koje ima omekšavajuće i umirujuće djelovanje je optimalan lijek za otklanjanje ovih problema.
Prije upotrebe biljaka protiv starenja, morate znati svoj tip kože lica.

Prednosti biljaka za kožu

Koristeći ljekovito bilje u kozmetičke svrhe, možete računati na sljedeće rezultate:

  • Zasićenost kože svim potrebnim nutrijentima.
  • Dubinsko čišćenje i sužavanje pora.
  • Normalizira rad lojnih žlijezda, pomažući u uklanjanju masnog sjaja na duže vrijeme.
  • Eliminacija i prevencija upala, dezinfekcija.
  • Vlaženje, zaglađivanje, izbjeljivanje kože.
  • Osvježavajući i tonizirajući efekat.

Koji se dermatološki poremećaji mogu liječiti ljekovitim biljem?

Gore navedena svojstva fitoterapeutskih sredstava pomažu u suočavanju sa sljedećim bolestima, oštećenjima i promjenama na koži povezanim s godinama:

  • akne;
  • suhoća, iritacija, ljuštenje;
  • masni sjaj;
  • miteseri, proširene pore;
  • opuštena koža, bore;
  • tamni krugovi ispod očiju;
  • staračke pjege (uključujući pjege).
Oni sa pjegama će imati koristi od upotrebe ljekovitog bilja

Potpuna lista biljaka za njegu različitih tipova kože

Budući da vam vjerovatno nije bilo teško odrediti tip kože lica, predlažemo vam da se upoznate sa biljkama koje su pogodne za njihovo djelovanje.

Tip kože Pogodno bilje
Normalno listovi koprive, listovi paprene metvice, niz trostrukog bilja, cvjetovi kamilice, cvijet lipe, veliki listovi trputca
Suha listovi koprive, plod hmelja, trava stolisnika, cvjetovi nevena, listovi žalfije, cvjetovi kamilice, origano, biljka majčine dušice
Debeo trava pelina, cikorija, trava stolisnika, cvetovi nevena, listovi podbele, trava kantariona, sok od listova aloe, listovi i pupoljci breze, kora običnog hrasta, cvet lipe, veliki listovi trputca, listovi velikog čička, , korijen ljutike, listovi paprene metvice
Kombinovano listovi paprene metvice, trava kantariona, listovi žalfije, trava preslice
Osjetljivo cvjetovi nevena, listovi salvia officinalis, cvjetovi kamilice, listovi paprene mente, niz trodijelne trave, trava lavande, sjemenke lana, trava trobojne ljubičice, listovi medvjeđeg bobica

Najkorisnije bilje za kožu

Kao što vidite, u gornjoj tabeli, neke ljekovite biljke se spominju više puta, što ukazuje na njihovu svestranost. O ovim biljkama treba detaljnije razgovarati.

Kopriva

Kopriva će ukloniti akne i poboljšati elastičnost kože

Ova ljutkasta biljka se dugo koristila u kozmetičke svrhe za njegu kože i kose. Svoja jedinstvena svojstva duguje bogatom hemijskom sastavu. Tako, peckavi "koktel" soka od koprive koji se sastoji od silicijumovih soli, histamina, holina (vitamin B4) i mravlja kiselina, stimuliše mikrocirkulaciju krvi, poboljšavajući ishranu kože. Vitamin A ima baktericidno dejstvo, pomaže u brzom uklanjanju bubuljica, akni i iritacija.

Vitamin C poboljšava elastičnost kože i povećava tonus kapilara koje je hrane. Vitamin K ima antiseptički protuupalni učinak, a u kombinaciji sa prirodnim "izbjeljivačem" pomaže da se riješite pjega i drugih staračkih pjega. Karoten, kojim je i ova biljka bogata, koži daje svježinu i zdrav sjaj. Tandem flavonoida, tanina i organskih kiselina pomaže u izglađivanju bora, pružajući vidljiv efekat podmlađivanja. I na kraju, bioraspoloživi kalij koji se nalazi u koprivi osigurava prirodnu hidrataciju kože.

farmaceutska kamilica

Kamilica stimuliše cirkulaciju krvi, pomaže u uklanjanju bora

Ova biljka je izuzetna jer je pogodna za bilo koji tip kože, pružajući omekšavajući, antialergijski, baktericidni, antifungalni, protuupalni i regenerirajući učinak. Bioaktivne supstance kamilice stimulišu cirkulaciju krvi i opuštaju mišiće lica i na taj način pomažu u smanjenju bora. Losioni napravljeni od infuzije cvjetova ove biljke pomažu kod opekotina od sunca, alergija i akni, uklanjaju vrećice i podočnjake, ubrzavaju zacjeljivanje rana i mikropukotina te stvaraju nevidljivi zaštitni film na koži.

Ova biljka je idealna i za čišćenje kože lica. Štaviše, kako za vanjsku tako i za unutrašnju upotrebu. U drugoj opciji, potiče uklanjanje iz tijela toksičnih i balastnih tvari koje izazivaju dermatološke poremećaje.

Postoji, međutim, jedna važna nijansa: nije svaka kamilica lijek. Pravi bi trebao biti gorak, što ukazuje na prisutnost u njegovom sastavu vrijedne komponente eteričnog ulja - chamazulena, koji određuje lavovski udio njegovih korisnih svojstava. Uzeti u obzir!

Calendula officinalis

Calendula officinalis je univerzalna biljka pogodna za bilo koji tip kože.

Govoreći o tome koje su biljke najkorisnije za njegu lica, nemoguće je ne spomenuti ovu divnu biljku, koja je mnogima poznatija kao neven. Zahvaljujući jedinstvenom sastavu, idealan je za masnu, suvu i osetljivu kožu istovremeno. Oleanolna kiselina u sastavu cvjetova nevena poboljšava opskrbu krvlju stanica i tkiva, glikozidi daju protuupalna svojstva, a flavonoidni kompleks osigurava antioksidativna svojstva biljke. Posljednja grupa spomenutih supstanci, između ostalog, potiče nakupljanje hijaluronske kiseline u tijelu, koja je ključ prirodne hidratacije kože. Karotenoidi, koji cvjetnom dijelu nevena daju bogatu narandžastu boju, su prekursori vitamina A, o važnim svojstvima o kojima smo već govorili.

Kombinacija ovih i niza drugih bioaktivnih supstanci vlaži, umiruje, omekšava, čisti, štiti i tonizira kožu, obnavlja njenu strukturu na ćelijskom nivou, djeluje posvjetljujuće i protiv starenja, poboljšava ten, dajući joj zdrav sjaj. .

Za održavanje prirodne ljepote i elastičnosti kože tijela savršene su tople ljekovite kupke s dodatkom odvarka cvijeta nevena i morske soli. A biljni tretmani s toplom vodom smiruju svrab kože, djeluju dezinficirajuće i zacjeljujuće, pomažu kod svih dermatoloških poremećaja. Istovremeno, eterična ulja koja se oslobađaju prilikom kupanja blagotvorno djeluju na cijeli organizam u cjelini, stimulišući imunološki sistem i poboljšavajući raspoloženje.

Tražite zaista zdrav i ekološki proizvod za njegu kože? Tada vam savjetujemo da obratite pažnju na sortu nevena Kalta, koja se uzgaja bez upotrebe kemikalija na velikoj udaljenosti od velikih gradova i industrijskih poduzeća. I, što je takođe važno, po sadržaju korisnih supstanci (posebno flavonoida i karotenoida) značajno je superiorniji od divljih ili kultiviranih analoga.

Pepermint

Pepermint ima podmlađujući efekat zahvaljujući argininu u svom sastavu

Još jedna nevjerovatno korisna biljka za bilo koji tip kože. Štaviše, svako može lako imenovati barem jedno od njegovih svojstava. Kompleks flavonoida, askorbinske kiseline i eteričnog ulja mente, bogat mentolom, djeluje osvježavajuće i tonizirajuće, uklanjajući natečenost i podočnjake. Ramnoza stimuliše proizvodnju kolagena, čime pomaže da se riješite bora i spriječite pojavu novih. Efekat podmlađivanja je pojačan aminokiselinom argininom, koja je takođe prisutna u biljci. Tanini mente su također vrlo korisni u borbi protiv starosnih promjena na koži, dok smolaste tvari ubrzavaju zacjeljivanje rana i mikropukotina.

Parne kupke s mentom su odlične za čišćenje dubokih slojeva kože, rješavanje mitesera i rozacea (mikrovaskularnih) mreža te poboljšanje tena. Osim toga, na bazi ove biljke možete pripremiti prekrasne maske za hidrataciju, omekšavanje i izbjeljivanje, koje će imati vidljiv učinak već nakon prve upotrebe.

Što se tiče najvrednijih sorti mente sa biološke tačke gledišta, bolje je dati prednost sorti "Kip", kao lideru u sadržaju flavonoida i tanina.

Salvia officinalis

Salvia officinalis inhibira aktivnost enzima povezanih sa starenjem kože

Ova biljka zaslužuje poseban spomen jer je izvor fitoestrogena. Kao što je poznato, nedostatak polnih hormona kod žena, koji je najizraženiji u menopauzi, negativno utiče na zdravlje ljepšeg spola općenito, a posebno na stanje kože. Uzimanje žalfije pojedinačno ili u kombinaciji sa drugim biljkama sličnih svojstava pomaže u smanjenju prolaktina i istovremenom povećanju nivoa estrogena do optimalnih vrijednosti, što doslovno stvara efekat podmlađivanja, vraćajući ženama zdrav i cvjetajući izgled. Naučno je dokazano da oralna upotreba žalfije inhibira 50% aktivnosti enzima povezanih sa starenjem.

Za one koji su prerano razmišljati o godinama, pijenje žalfije korisno je u preventivne svrhe. I kao eksterni proizvod, idealan je za mješovitu kožu, zatezanje pora i trajno uklanjanje lojnog sjaja u T-zoni. Dekocije, maske, pilingi i drugi kozmetički biljni proizvodi na bazi ove biljke imaju protuupalna, umirujuća, baktericidna i zacjeljujuća svojstva, pomažu u otklanjanju svih dermatoloških poremećaja i njihovih uzročnika.

Budući da je jedna od glavnih vrijednosti kadulje njeno jedinstveno eterično ulje, u medicinske svrhe je bolje odabrati proizvod koji ima maksimalan sadržaj ove komponente.

Yarrow

Stolisnik čisti, hrani i umiruje kožu, čineći je svježijom, glatkom i mekšom

Ako govorimo o tome koja je biljka najbolja za njegu vlasišta, onda će stolisnik biti barem u prva tri. Posebno je zanimljivo u ovom slučaju njegovo antiseboreično svojstvo, ili, jednostavnije rečeno, otklanjanje peruti. To se postiže zahvaljujući prisustvu eteričnog ulja u biljci, čije komponente zajedno pružaju antibakterijski, pročišćavajući, hidratantni i umirujući učinak.

Istovremeno, kompleks tanina, organskih kiselina i prirodnog oblika vitamina K pruža protuupalno, adstringentno, zacjeljujuće djelovanje stolisnika, ublažava svrab i ljuštenje kože na tjemenu, smanjuje intenzitet akni. na licu i tijelu.

Maske sa stolisnikom savršeno čiste, hrane i umiruju kožu čineći je svježijom, glatkom i mekšom. Štaviše, ovaj efekat se postiže nakon nekoliko procedura. Kosu možete isprati odvarom nakon pranja, zahvaljujući čemu se obnavlja njena struktura.

Za mnoge će ovo biti otkriće, ali i stolisnik se bira i uzgaja, zbog čega se koncentracija bioaktivnih tvari u njemu značajno povećava. Tako se jedna od sorti odlikuje visokim sadržajem flavonoida, saponina, tanina i eteričnih ulja.

Tripartitni niz

Tripartitna sekvenca je efikasna u borbi protiv kožnih lezija i bolesti

Teško je navesti barem jednu bolest ili narušavanje integriteta kože kojoj ova nevjerovatna biljka ne bi pomogla. Uvarak biljke, koji se koristi spolja kao losion ili kupka, efikasno se nosi sa dermatitisom, alergijskim i akni osipom, psorijatičnim lezijama, gnojnim ranama, urtikarijama, škrofulama i seborejama. Brojne recenzije pokazuju da takvi postupci čak pomažu u smanjenju bradavica.

U obliku napitka, ova biljka za kožu poboljšava rad gastrointestinalnog trakta, normalizuje metabolizam, što pomaže u otklanjanju osnovnih uzroka dermatoloških problema. Ova serija duguje svoja jedinstvena svojstva čitavom kompleksu biološki aktivnih supstanci, uključujući flavonoide, tanine, karotenoide, eterično ulje i vitamin C.

Biljka je podjednako pogodna i za čistu i za osetljivu kožu. Neizostavna je komponenta raznih biljnih preparata.

Najbolji recepti za ljepotu i zdravu kožu na bazi ljekovitog bilja

Predstavljamo vam provjerene recepte na bazi gore navedenih biljaka za njegu različitih tipova kože.

Korištenje biljne maske za njegu i podmlađivanje kože lica

Biljne maske za normalnu kožu

Malo pojašnjenje: nanesite maske u tankom sloju na prethodno očišćenu kožu. Isperite mlakom vodom. Ako se prave na bazi ulja/masti, onda toplije, ali ne vruće. Da bi se postigla ujednačena konzistencija, preporučuje se da se biljni materijal prvo samljeti u mlinu za kafu prije kuhanja.

Recept br. 1

Pomiješajte 1 supenu kašiku smrvljenog suvog lista koprive sa istom količinom toplog mleka i pola sirovog žumanca. Mešajte dok ne postane glatko i nanesite 15-20 minuta.

Recept br. 2

Uzmite po 1 supenu kašiku usitnjenog suvog bilja i listova nane. Biljnu mješavinu prelijte sa 1 šoljicom (150 ml) kipuće vode i ostavite da odstoji ispod poklopca oko pola sata. Nakon hlađenja dodati 1 kašičicu skroba ili bilo kojeg brašna za gustoću. Mix. Nanesite masku 30 minuta.

Biljne maske za masnu kožu

Recept br. 1

Uzmite po 1 supenu kašiku smrvljenog suvog lista trputca i nane, zakuhajte sa 1 šoljom ključale vode. Nakon hlađenja ocediti višak tečnosti i dodati 1 desertnu kašiku tečnog meda. Nanesite masku 20 minuta.

Recept br. 2

Uzmite po 1 supenu kašiku iseckanog suvog bilja kantariona i cvetova kamilice, prelijte sa 1 čašom ključale vode i držite na laganoj vatri 10 minuta. Ohladite na ugodnu temperaturu, dodajte kašičicu pšeničnog ili pirinčanog brašna i miješajte dok ne postane glatka. Držite masku na licu dok se potpuno ne osuši.

Recept br. 3

Na laganoj vatri kuhajte 1 supenu kašiku zgnječenih suvih listova podbele 10 minuta. Ohlađenu čorbu, kao u prethodnom receptu, koncentrisati sa kašičicom dok ne postane gusto brašno. Držite toplu smjesu na koži 20-25 minuta. Za postizanje dugotrajnog efekta, postupak treba raditi najmanje 2 puta sedmično.

Biljne maske za suvu i osetljivu kožu

Recept br. 1

1 supenu kašiku zgnječenih suvih cvetova kamilice prelijte sa ½ šolje ključale vode i ostavite poklopljeno 25-30 minuta. Ohladiti, ocediti višak tečnosti, dodati 1 kašičicu meda, mešati dok ne postane glatko. Nanesite masku 15 minuta.

Recept br. 2

Uzmite po 1 supenu kašiku zgnječenih suvih cvetova kamilice, nevena i hmelja. Zakuvati biljnu mešavinu sa 1 šoljom ključale vode. Nakon hlađenja, ocediti višak tečnosti i dodati 1 kašičicu punomasne kisele pavlake, pa dobro izmešati dok ne postane kašasta. Nanesite masku 20 minuta.

Recept br. 3

2 supene kašike iseckane suve trave žalfije prelijte sa 1 šoljom ključale vode. Ohladite na +40 °C, ocedite višak tečnosti, dodajte ½ kašičice maslinovog ili susamovog ulja i mešajte dok ne postane glatko. Nakon nanošenja takve maske, na lice morate nanijeti toplu i vlažnu pamučnu salvetu. Držite smjesu 25 minuta, isperite je toplom vodom, a zatim isperite hladnom vodom.

Nakon upotrebe masku za podmlađivanje treba isprati toplom vodom.

Biljne maske za mješovitu kožu

Recept br. 1

3 supene kašike zgnječenih suvih cvetova kamilice prelijte sa 200 ml kipuće vode i ostavite da prokuha. Nakon što se infuzija ohladi na ugodnu temperaturu, navlažite u njoj sloj vate i nanesite dobivenu smjesu na 25 minuta, prekrivajući je salvetom odozgo. Nakon što skinete masku, isperite je toplom vodom i nanesite hranljivu kremu na lice.

Recept br. 2

2 supene kašike iseckanog suvog bilja preliti sa 1 šoljom ključale vode. Ostaviti 1 sat, procijediti. U gotovu infuziju navlažite krpu od gaze i nanesite je kao masku na lice. Držite oko 20 minuta. Prve nedelje uradite proceduru 2-3 puta, zatim 1 put.

Biljne maske za elastičnost kože i zaglađivanje bora

Recept br. 1

Pomiješajte 4 žličice zgnječenih suhih cvjetova kamilice sa istom količinom punomasnog kefira i 1 sirovim jajetom. Dobijenu masu nanesite na lice 20-25 minuta, a zatim isperite toplom vodom.

Recept br. 2

Uzmite po 1 supenu kašiku smrvljene suve kamilice, nane, kantariona, podbele i žalfije. Dobivenu smjesu zakuhajte kipućom vodom, dobro zatvorite posudu i ostavite 30 minuta. Zatim ocedite višak tečnosti, dodajte 1 kašičicu maslinovog ulja (za masnu kožu umesto ulja koristite nemasnu kiselu pavlaku). Smjesu ravnomjerno rasporedite po licu i prekrijte pamučnom krpom odozgo. Držite masku 20 minuta.

Recept br. 3

Uzmite po 1 kašičicu izmrvljenih suvih listova nane i zelenog čaja, dodajte 1 kašiku masne pavlake. Miksajte dok ne postane glatko. Nanesite smjesu na lice 40 minuta, a zatim isperite toplom vodom i sapunom.

Žena se divi djelovanju maski na bazi ljekovitog bilja

Zdrava i lijepa koža počinje iznutra

Navedene biljke za čišćenje, vlaženje ili zaglađivanje kože mogu postati Vaši vjerni pomoćnici u očuvanju mladosti i ljepote dugi niz godina. Međutim, bez pomoći tijelu iznutra, kozmetički fitoprocedure bit će samo pola mjere.

Prvo što vam padne na pamet u ovom slučaju je uzimanje vitamina. I to je sasvim pošteno, jer je jednostavno nemoguće iz hrane dobiti sve nutrijente potrebne da se održite u dobroj i odličnoj formi. Čini se da problem i nije vrijedan - sve što nedostaje našem tijelu lako se može pronaći u ljekarni. Samo što se svo to bogatstvo vitamina i minerala u sintetičkom obliku apsorbira krajnje nevoljko. Osim toga, mnogi drugi važni problemi ostaju neriješeni, što dovodi do propadanja kože i njenog ranog starenja.

Najbolja opcija, uzimajući u obzir sve izražene nijanse, bila bi uzimanje prirodnog kompleksa. Prva stvar na koju biste trebali obratiti pažnju kada proučavate sastav ovog lijeka je antioksidativni trio flavonoida iz grupe kvercetina + vitamini C i E. Činjenica je da su svi negativni procesi koji se dešavaju u ljudskom tijelu na ovaj ili onaj način povezani sa aktivnošću slobodnih radikala. Naučno je dokazano da je 90% znakova ranog starenja i preko 50 ozbiljnih bolesti na savjesti ovih saboterskih čestica. Antioksidansi su dizajnirani da neutrališu njihovu burnu aktivnost, od kojih je najjači u biljnom svetu flavonoid sibirskog ariša. A u kombinaciji s vitaminima C i E, ova tvar djeluje još sigurnije i učinkovitije. Između ostalog, odličan je vaskularni tonik i kapilarni zaštitnik, koji osigurava neprekidnu ishranu vezivnog tkiva – osnove organa i sistema našeg tela. Askorbinska kiselina je takođe katalizator mnogih biohemijskih procesa. Tako pospješuje stvaranje kolagenih vlakana, što je također vrlo važno za jačanje kože i povećanje njene elastičnosti.

Multivitaminski dio kompleksa predstavljaju samo dvije komponente. Ali kakve! Oko 250 korisnih supstanci sadrži matična mliječ koja se nalazi u preparatu i još više od 100 u pčelinjem polenu (peludi). Ova lista sadrži 20 aminokiselina, među kojima su i esencijalne, oko 30 makro- i mikroelemenata, desetine vitamina, slobodnih masnih kiselina, enzima koji pomažu da se sve ovo što bolje apsorbuje. Šlag na ovoj nutritivnoj torti su materije slične hormonima u matičnoj mliječi, koje posebno osiguravaju prirodno povećanje nivoa estrogena. A ove posljednje, kao što već znamo, izuzetno su važne za održavanje prirodne ljepote žene i očuvanje mladosti.

Međutim, ni muškarci ne bi trebali zanemariti kompleks. Kombinacija pčelinjih proizvoda u lijeku potiče proizvodnju vlastitog testosterona - hormona snage, samopouzdanja i seksualne aktivnosti. Tako da će svi sigurno pobijediti. Ostanite zdravi, a ostalo će uslijediti!