Lasersko podmlađivanje lica

Laserski snop je svojevremeno postao pravi proboj u kozmetologiji - u 75% slučajeva mogao je zamijeniti injekcijske procedure i hirurške intervencije. Lasersko pomlađivanje lica nije samo zaglađivanje bora i nabora, uklanjanje prekomjerne pigmentacije, povećanje čvrstoće i elastičnosti kože: zrake mogu maksimalno izgladiti reljef epiderme i ukloniti ožiljke. Dokazano je da ovaj postupak ima i terapeutski učinak, olakšavajući liječenje određenih dermatoloških oboljenja.

Šta je lasersko podmlađivanje lica?

Postupak se izvodi pomoću posebnih uređaja; snop se kreće po površini kože lica u "ručici" i prodire u dubinu dermisa. Visoke frekvencije i zagrijavanje osiguravaju uništavanje starih stanica kože, dok okolno zdravo tkivo ostaje nepromijenjeno. Upravo u njima započinju procesi aktivne proizvodnje kolagena i elastina - ove tvari su neophodne za obnavljanje oštećenja. Obnovljena koža je apsolutno zdrava i potpuno funkcionalna.

Ovisno o tome koje područje lica zahtijeva lasersko pomlađivanje, liječnik će odabrati optimalnu temperaturu tretmana, koja će eliminirati stvaranje opekotina.

Lasersko podmlađivanje lica nije traumatična procedura, ne zahtijeva opću anesteziju i ne podrazumijeva dug period rehabilitacije uz boravak pacijenta u klinici.

Indikacije i kontraindikacije za laserski lifting

Lasersko pomlađivanje lica je jedinstvena kozmetička procedura koja ima kompleksan učinak i rješava nekoliko problema odjednom. Stoga ima puno indikacija - u modernoj klinici liječnici preporučuju uzimanje tečaja od nekoliko sesija ako imate:

  • bore u bilo kojoj oblasti lica– duboki nabori na licu, starosni;
  • smanjena elastičnost kože– ptoza (spuštanje kapaka), formiranje čeljusti, „plutajući" oval lica;
  • vanjski defekti na koži– ožiljci, tragovi od akni i mehaničko uklanjanje velikih akni, strija;
  • promjene u tenu– pojava žutih mrlja na koži, sive nijanse, potpuno odsustvo prirodnog rumenila;
  • prekomerna masnoća epiderme– praćene proširenim porama, čestim pojavom akni i masnim sjajem;
  • natečenost i vrećice, tamni krugovi ispod očiju;
  • rozacea– vaskularne manifestacije na epidermisu kao što su „mreže", „zvijezde".

Iako se lasersko pomlađivanje lica smatra sigurnom procedurom, nekikontraindikacijeza njegovo izvođenje postoje:

  • periodi trudnoće i dojenja;
  • onkološke patologije, bez obzira na lokaciju maligne neoplazme;
  • dijabetes melitus bilo koje vrste;
  • nepravilna funkcija štitne žlijezde s prekomjernom ili nedovoljnom sintezom hormona;
  • mentalni poremećaji;
  • neurološke bolesti kao što je epilepsija (praćena konvulzivnim sindromom);
  • predispozicija za stvaranje keloidnih ožiljaka;
  • psorijaza, ekcem, herpes sa znacima na licu.

Postoji i niz uvjetnih ograničenja - pogoršanje kroničnih unutarnjih patologija, povišena tjelesna temperatura, menstruacija, oštećenje kože u područjima navodne izloženosti laserskim zrakama: potrebno je pričekati dok se ne obnovi opće zdravstveno stanje.

Prednosti i mane laserskog pomlađivanja kože

Predmetna procedura je jedna od najpopularnijih i to nije iznenađujuće - ima previše prednosti, koje doktor izjavljuje već na prvoj konsultaciji:

  • pod uticajem laserskih zraka aktiviraju se prirodni biološki procesi u ćelijama dermisa - regeneracija, metabolizam, proizvodnja kolagena i elastina;
  • postupak se može izvesti za bilo koji tip kože, bez obzira na težinu starosnih promjena i postojeće dermatološke probleme (postoje izolirani izuzeci s liste kontraindikacija);
  • vjerojatnost stvaranja ožiljaka smanjena je na nulu i povećava se samo ako zanemarite preporuke stručnjaka o njezi kože tijekom perioda rehabilitacije;
  • alergijske reakcije i infektivne komplikacije su isključene, iako su inherentne kirurškim intervencijama i tehnikama ubrizgavanja;
  • nedostatak punog perioda rehabilitacije - za samo nekoliko dana koža se obnavlja, upotreba lijekova nije potrebna;
  • nuspojave su neznatne, brzo nestaju i spadaju u kategoriju normalne reakcije organizma na agresivni uticaj.

Postoje i neki "nedostaci" laserskog pomlađivanja kože:

  • da biste postigli izražen učinak, morat ćete proći kurs od nekoliko sesija;
  • rezultati traju kraće u odnosu na injekcije ljepote i hirurške intervencije;
  • uslovi za pripremni period moraju biti ispunjeni.

Samo tri nedostatka savršeno su nadoknađene prednostima laserskog pomlađivanja lica!

Vrste laserskog pomlađivanja

Postupak koji se razmatra može se provesti različitim metodama - svaka od njih je sigurna i vrlo učinkovita. Tokom konsultacija, doktor će pacijentu reći o svakoj vrsti laserskog pomlađivanja lica; izbor će biti napravljen uzimajući u obzir individualne parametre - starost, početno stanje kože, prisustvo unutrašnjih patologija i dermatoloških bolesti, težinu starosti. -promjene u vezi.

Ablativne metode

Izvodi se punim ili frakcijskim laserskim zrakama. Tokom rada, doktor u potpunosti čisti površinski sloj epiderme od „starih" ćelija ili ih oštećuje na maloj dubini. Obnova kože nastaje zbog aktivne proizvodnje kolagena, elastina i stanične diobe zdravih tkiva koja okružuju mjesta izloženosti snopu. Nova koža je čvrsta, elastična i ujednačenog tona.

Ablativne metode trajno oštećuju epidermu, pa će njihov period oporavka biti nešto duži od ostalih.

Frakcijski

Laserski snop se kroz posebnu mrežicu raspršuje u mikrozrake - oštećenje epiderme zahvaća samo 20-25% površine, preostale ćelije ostaju nepromijenjene i potpuno funkcionalne. Takav ciljani učinak potiče isparavanje tekućine iz stanica i brzo obnavljanje procesa regeneracije. Netaknute stanice počinju proizvoditi kolagen i elastin u velikim količinama - to je neophodno za zacjeljivanje nanesene štete.

Budući da frakcijski tip laserskog pomlađivanja lica uključuje samo djelomično oštećenje epiderme, oporavak traje samo nekoliko dana.

Laserska biorevitalizacija

To uključuje kombinaciju dvije tehnike - oštećenja ćelija radi stimulacije bioloških procesa i unošenje hijaluronske kiseline u slojeve dermisa. Uređaj daje kratke impulse i ponavlja ih mnogo puta - to omogućava „razbijanje" mrtvih ćelija. Istovremeno, laser isporučuje odabrani lijek do željene dubine - ovaj parametar postavlja liječnik.

Laserska biorevitalizacija je posebno preporučljiva kod izraženih znakova starenja na licu – dubokih bora, nabora i nabora. Ima kumulativni učinak i produženo djelovanje - poboljšanje izgleda primijetit će se još 2-3 mjeseca nakon završetka postupka.

Puna zraka

Koža je izložena punom snopu, što dovodi do oštećenja cijele epiderme. Ova metoda je savršena za one koji imaju niz kozmetičkih i dermatoloških problema. Naime, nakon ove vrste laserskog pomlađivanja površinski sloj lica se obnavlja za 100%. To je ono što kozmetolozi prepisuju onim pacijentima koji žele da se riješe ožiljaka, ožiljaka i tragova nakon akni.

Ima dug oporavak - hospitalizacija nije potrebna, ali vrijedi uzeti 7-10 dana odmora da se odmorite, obavite procedure za njegu kože i ne brinete o svom izgledu tokom perioda rehabilitacije.

Neablativna metoda

Odlično djeluje na opuštenu kožu, duboke nabore/bora i pretjeranu pigmentaciju. Omogućava vam da tretirate veliku površinu kože odjednom u jednoj proceduri - na primjer, sva područja lica. Prednost neablativne metode je u tome što su duboki slojevi dermisa oštećeni, epidermis ostaje nepromijenjen.

Ova vrsta laserskog podmlađivanja lica ima i ugodnu „nuspojavu" – osim podmlađivanja, otklanjaju se staračke pjege, sužavaju se pore, a tragovi akni postaju minimalno uočljivi.

Površina

Ovo je najbezbolnija i najsigurnija metoda zahvata u pitanju - tokom procesa laserskim zrakama se izlažu samo površinske ćelije, čak i bazalna membrana ostaje netaknuta. Ova tehnika savršeno rješava problem početnih faza starenja, korigira ton lica i eliminira neravnomjerno olakšanje.

Posebnost je da oporavak traje samo 3 dana, a dobijeni rezultati traju 6-12 mjeseci.

Medijan

Preporučuje se onim pacijentima koji već imaju bore, uključujući staračke pjege, staračke pjege i blago opuštenu kožu. Spada u kategoriju laserskih pilinga, zraci djeluju na dubini ne većoj od 1, 3 mm.

Zahvat se izvodi pomoću anestetičkih gelova, nakon čega pacijent može osjetiti nelagodu, pa čak i blagu bol još 24 sata. Rehabilitacija traje najmanje 5 dana.

Duboko

Laserski snop oštećuje sve slojeve epiderme, uključujući i papilarni sloj. Procedura dubokog laserskog podmlađivanja je bolna, ali samo ona može riješiti problem izraženih starosnih promjena. Kozmetolozi preporučuju ovu tehniku pacijentima starijim od 50 godina.

Rehabilitacija traje do 2 sedmice, ali ako se u tom periodu pridržavate svih propisa ljekara, postignuti rezultati će trajati 4 godine (prosječno).

Kako se pripremiti za lasersko podmlađivanje kože?

Kao dio pripremne faze, odvija se inicijalna konsultacija sa specijalistom. Tokom njega, doktor pregleda kožu lica, procjenjuje njeno stanje, identifikuje probleme, isključuje ili potvrđuje prisustvo kontraindikacija. Kozmetolog odmah odlučuje o izboru metode laserskog podmlađivanja i broju sesija po kursu. Zatim se pacijentu daju preporuke za pripremu za zahvat - počinje 14 dana prije zakazanog termina. Šta je važno uraditi:

  • ne izlažite lice ultraljubičastim (sunčevim) zracima, ne posjećujte solarij;
  • odbiti obavljanje bilo kakvih kozmetičkih postupaka koji su povezani sa poremećajima/oštećenjem kože - pilingi, čišćenje lica;
  • Prestanite da koristite određene lekove (fluorokinolone, diuretike, sulfonamide, nesteroidne antiinflamatorne lekove) tek nakon konsultacije sa lekarom.

3 dana prije zakazanog datuma laserskog pomlađivanja lica potrebno je prestati piti alkoholna pića, preporučljivo je prestati pušiti (ili radikalno smanjiti broj cigareta), a ne unositi u prehranu namirnice iz kategorije alergena (jagode, čokolada, maline, citrusi, plodovi mora).

Postupak laserskog podmlađivanja

Sam zahvat počinje kontrolnim pregledom lica – ljekar se mora uvjeriti da na površini kože nema upala, ogrebotina, svježeg preplanulog preplanulog lica. Nakon toga lasersko podmlađivanje se izvodi u fazama:

  1. Čišćenje lica od ostataka dekorativne kozmetike, prašine i prljavštine– provodi se korištenjem profesionalnih tonika i losiona koji ne sadrže alkohol.
  2. Dezinfekcija kože– lice se tretira antiseptičkim rastvorom koji sprečava prodiranje infektivnih agenasa u epidermu.
  3. Anestezija– ne izvodi se za svaku vrstu zahvata, ali se na zahtjev pacijenta mora primijeniti anestetički gel. Nakon toga, liječnik čeka 15-20 minuta - ovo vrijeme je dovoljno da se pojave analgetska svojstva nanesenog proizvoda.
  4. Sam tretman kože laserom. Pacijent može osjetiti toplinu, lagano peckanje ili peckanje. Obavezno usmjerite mlaz hladnog zraka na lice - to olakšava stanje i smanjuje intenzitet neugodnih senzacija.
  5. Nanošenje umirujuće maske– ublažava upalu, pomaže u brzom uklanjanju otoka, crvenila i smanjuje jačinu svraba.

Odmah nakon završetka sesije, pacijent može napustiti kliniku, nakon što je prethodno dobio preporuke od doktora u vezi sa periodom oporavka.

Lasersko podmlađivanje lica: fotografije prije i poslije

prije i poslije laserskog pomlađivanja

Oporavak nakon zahvata

Trajanje perioda oporavka ovisi o vrsti laserskog pomlađivanja lica. Minimalni period je 2-3 dana, ali češće rehabilitacija zahtijeva 5-10 dana. Bez obzira koja se tehnika koristila, u prva 24 sata nakon sesije strogo je zabranjeno dodirivati lice rukama, pa čak ni umivati lice. U naredna 3 dana oporavka:

  • Strogo je zabranjeno poduzimanje termalnih postupaka - posjet kupatilu, sauni ili toploj kupki treba odgoditi;
  • Ne možete koristiti vodu iz slavine za pranje - ima visok sadržaj hlora, što dovodi do opekotina i iritacije;
  • ne morate dugo biti vani - ultraljubičaste zrake (prodiru čak i kroz guste oblake) će izazvati jaku pigmentaciju;
  • Za čišćenje nemojte koristiti kozmetiku koja sadrži etanol, a prilikom pranja koristite krpu ili piling (čak i one meke, nježne);
  • Tretirajte lice hidratantnom kremom 2-3 puta dnevno;
  • Nanesite proizvode koji sadrže pantenol na kožu jednom dnevno.

U roku od 2 mjeseca nakon predmetne procedure, hemijski pilingi su strogo zabranjeni! Čak i po oblačnom vremenu, moraćete da nanesete kremu za sunčanje sa visokim SPF indeksom na lice.

Ne možete nasilno uklanjati kraste ili češati lice - to može uzrokovati stvaranje ožiljaka koji se mogu ukloniti samo kirurški.

Moguće komplikacije i posljedice

Neposredno nakon tretmana, koža lica postaje crvena, jako svrbi i osjeća se peckanje – to je normalna reakcija na oštećenje epiderme i dubljih slojeva dermisa. Ako je nelagoda jaka, tada trebate uzeti antihistaminske tablete, čiji će izbor preporučiti kozmetolog. Drugog dana nakon laserskog pomlađivanja lica počinje aktivni piling. Navedeni efekti su norma, nema potrebe poduzeti nikakve radnje, dovoljno je striktno slijediti preporuke za rehabilitaciju koje daje specijalist.

Ako je na koži lica:

  • pojavili su se osip u obliku malih bubuljica;
  • postoje znaci upale;
  • ožiljci su se počeli stvarati,

tada se trebate obratiti klinici radi konsultacija. Najčešće se to događa ako sam pacijent nije slijedio pravila perioda oporavka.

Mišljenja o laserskom pomlađivanju

Naši pacijenti ostavljaju samo pozitivne kritike o bilo kojoj vrsti laserskog pomlađivanja lica. To je zbog ne samo svojstava i mogućnosti postupka, već i visokog profesionalizma ljekara koji rade. Imaju dovoljno znanja i iskustva, rade na savremenoj sertifikovanoj opremi i striktno se pridržavaju međunarodnih protokola za vođenje sesija.

FAQ

Svako pitanje o proceduri možete postaviti kozmetologu tokom inicijalne konsultacije. Ali budući da je većina njih standardna, u nastavku su odgovori na najpopularnije.

Ko može da se podvrgne laserskom podmlađivanju kože?

Muškarci i žene od 18 godina i više. Važno je da nemaju stanja koja su uvrštena na listu kontraindikacija. Lasersko podmlađivanje kože lica odlična je alternativa operaciji.

Kakav efekat, osim podmlađivanja, daje procedura?

Laserski zrak može ukloniti ožiljke, tetovaže, tragove akni i akne. Dolazi do općeg poboljšanja stanja kože - upalni procesi će prestati, proizvodnja lojnog sekreta će se smanjiti, a pore će se suziti.

Koliko dugo traje jedna sesija laserskog podmlađivanja lica?

Jedna procedura traje 30-60 minuta. Ako liječnik koristi lokalne anestetike, trajanje sesije se povećava za 15-20 minuta (trajanje gela).

Kada će se pojaviti prvi rezultati?

Neposredno nakon rehabilitacije, koža lica se transformiše. Postaje glatka, bez pigmentnih mrlja, tonirana, elastična, male bore se izglađuju.

Da li je moguće kombinirati lasersko pomlađivanje lica sa drugim zahvatima?

Da, ali u ograničenoj mjeri i samo nakon konzultacije sa kozmetologom! Nakon završenog kursa dozvoljeni su injekcija filera i botulinum terapija.

Koliko je procedura potrebno?

Obično se preporučuje kurs od 2-5 sesija sa pauzom od 2-4 nedelje.

U profesionalnoj klinici specijalisti su spremni da pruže sveobuhvatnu uslugu laserskog podmlađivanja lica - od inicijalne konsultacije do praćenja stanja kože tokom perioda rehabilitacije. Stručnjaci rade samo sa profesionalnom opremom, postupak se provodi strogo u skladu s postojećim protokolima, što smanjuje rizik od nuspojava i komplikacija na nulu.