Frakciono lasersko podmlađivanje

postupak frakcijskog podmlađivanja kože

Frakcijsko lasersko podmlađivanje jedna je od najučinkovitijih vrsta kozmetičkih postupaka za borbu protiv dobnih promjena na koži.

Zahvaljujući ovom postupku, očiglednih znakova starenja možete se riješiti bez operacije.

Metoda ima svoje specifične karakteristike, indikacije i kontraindikacije.

Prije provođenja postupka, vrijedi se posavjetovati sa stručnjakom.

Opis

Frakcijsko lasersko podmlađivanje lica moderna je tehnika aparaturne terapije koja omogućava ne samo obnavljanje, već i zacjeljivanje kože.

Zahvaljujući djelovanju laserskog zraka moguće je djelovati i na površinske i na duboko smještene dermalne slojeve. Kada se primeni protok toplote, primećuje se aktiviranje regenerativnih procesa na ćelijskom nivou.

Tokom postupka pacijentove oči stavljaju se na posebne naočale.

Oni su potrebni kako bljeskovi svjetlosti tijekom laserskog rada ne oštete mrežnicu. Bolje je držati oči zatvorene ispod naočala.

Za izvođenje manipulacije, stručnjaci koriste laserski uređaj opremljen fotoćelijama, koje su direktno uključene u formiranje laserskog niza.

Kao rezultat prodiranja zraka visoke temperature, neke ćelije isparavaju, a na koži nastaju manja oštećenja.

Nepromijenjeni dio staničnih struktura podvrgava se brzoj diobi, što doprinosi zarastanju mikro oštećenja u najkraćem mogućem roku. To zauzvrat doprinosi stvaranju lifting efekta koji je primjetan golim okom.

Bitan!Pored toga, kada su izloženi laserskom zraku, pokreće se proces regeneracije, prirodna proizvodnja vlakana kolagena i elastina. Takođe dolazi do poboljšanja mikrocirkulacije limfnog i krvožilnog sistema.

Zahvaljujući takvim procesima, epiderma se pomlađuje, imitiraju bore, a dublje postaju manje uočljive.

Vrste

Ovisno o dubini izlaganja, frakcijsko lasersko podmlađivanje kože podijeljeno je na dvije metode.

Ablativ

Ovom tehnikom laserski zrak dodiruje isključivo površinske slojeve kože, što pomaže u uklanjanju vidljivih znakova starosnih promjena direktno izvana. Ova se taktika široko koristi za uklanjanje suptilnih bora koje se tek počinju pojavljivati.

Treba napomenuti da se ovaj način podmlađivanja ne razlikuje u trajanju dobivenog rezultata. Da bi se zadržao postignuti efekt, postupak se mora redovito provoditi.

Neablativan

Laser djeluje na duboke dermalne slojeve. U ovom slučaju gornja područja kože ostaju nepromijenjena. U ovom slučaju dolazi ažuriranje iznutra, koje vam omogućava da rezultat sačuvate na najduži mogući period.

Bitan!Kao rezultat upotrebe ove tehnike podmlađivanja stvara se velika količina elastina i kolagena, što doprinosi povećanju elastičnosti kože u kratkom vremenskom periodu.

Ako uzmemo u obzir vrstu lasera koji se koristi, frakcijsko podmlađivanje može biti sljedeće.

CO2

Talasna dužina je 10, 6 mikrona. Primjećeno je točkovno uništavanje neželjenih epidermalnih ćelija. Zahvaljujući ovom zračenju, voda u tkivima se brzo zagrijava.

U pozadini njegovog isparavanja, ćelijske strukture zona za izbjeljivanje su uništene. Istovremeno, integritet kože koja okružuje ovo područje nije narušen. Ovom metodom oštećena područja se obnavljaju zahvaljujući živim zdravim ćelijama koje se nalaze u blizini.

TAČKA

Ova tehnika koristi laser sa ugljen-dioksidom čija talasna dužina ne prelazi 10, 6 mikrona. Uništavanje neželjenih struktura događa se selektivno. U ovom slučaju, potrebno je uzeti u obzir trenutak kada se oštećena područja izmjenjuju s onima koja normalno funkcioniraju. Kao rezultat, zabilježeno je formiranje svojevrsne mreže.

Indikacije

U pravilu se u zrelijoj dobi metabolički procesi usporavaju, koža prima manje hranjivih sastojaka, što kao rezultat postaje mlitavo i opušteno. Pored toga, na pozadini postupne atrofije vaskularne i stanične strukture, počinju se pojavljivati naborane mreže. Da bi se riješili takvi problemi, stručnjaci preporučuju frakcijsko lasersko podmlađivanje kože lica.

Međutim, postupak je naznačen ne samo za uklanjanje znakova starenja, već i za uklanjanje stanja kao što su:

  • strije u području lica;
  • ožiljci tkiva;
  • formiranje izražene vaskularne mreže;
  • proširene pore;
  • pigmentacija;
  • efekti akni;
  • plitke i oponašaju bore.

Uz to, ova tehnika se smatra alternativom operaciji zatezanja kože.

Kontraindikacije

Frakcioni laser ima svoja određena ograničenja pod kojima se ne može izvoditi manipulacija. Takve kontraindikacije uključuju sljedeća patološka stanja:

  • upalni procesi u području lica;
  • lezije epidermisa gljivične ili zarazne prirode;
  • povijest epileptičnih napada;
  • kardiovaskularne bolesti;
  • povećana suhoća kože;
  • flebeurizma;
  • maligne novotvorine;
  • otežane herpetične patologije;
  • sklonost ka razvoju alergijske reakcije;
  • dijagnosticirana bronhijalna astma;
  • neurološke bolesti.

Takođe, upotreba takve tehnike je zabranjena tokom perioda rađanja djeteta i dojenja.

Treba napomenuti da su navedena ograničenja uvjetna. Drugim riječima, ako postoji jedan ili više njih, stručnjak mora procijeniti sve rizike kojima klijent može biti izložen.

Trening

Da bi kozmetički postupak bio što uspješniji i s minimalnim komplikacijama, za njega se morate pravilno pripremiti.

Dobro je znati!Prije svega, trebate posjetiti kozmetičara koji će procijeniti stanje kože lica, isključiti moguće kontraindikacije i dati određene preporuke.

3-4 tjedna trebate napustiti kupku, saunu i solarij. Zabranjeno i sunčanje na otvorenom sunčevom svjetlu. Prije izlaska na lice na lice se mora nanijeti posebna zaštitna krema.

Ne manje važno je odbijanje uzimanja određenih lijekova, posebno antibiotika i lijekova usmjerenih na razrjeđivanje tekućine u krvi. U tom slučaju, liječnik će vam savjetovati da počnete uzimati lijekove antiherpetičke skupine.

14 dana prije očekivanog datuma frakcijskog podmlađivanja ne bi trebalo raditi nikakve druge postupke kojima se ozljeđuje epiderma.

Izvođenje

Proces podmlađivanja kože lica odvija se u nekoliko faza. Prvo, specijalista priprema kožu za dalje manipulacije. Za to se površina epidermisa čisti od ostataka ukrasne kozmetike, prljavštine, prašine i sebuma. Nakon toga se kožna obloga tretira antiseptikom.

Bitan!Zatim se nanosi krema s anestetičkim učinkom, koja se mora držati 40-60 minuta.

Nakon djelovanja anestetika, kontaktni gel se raspoređuje po površini lica, što doprinosi glatkom i jednoličnom klizanju senzora.

Obrada se vrši vrhom aparata u pravim linijama u različitim smjerovima. Priključci mogu biti različitih veličina. Jedno prolazak omogućuje vam obradu do dva kvadratna centimetra problematičnog područja.

U završnoj fazi kozmetičarka uklanja ostatke kontaktnog gela i nanosi umirujuću kremu.

Što se tiče trajanja, jedna sesija u prosjeku traje najviše 20 minuta. Sljedeći postupak može se provesti najranije za 21-30 dana.

Briga nakon

Prvih nekoliko dana kožu treba tretirati posebnom mašću na bazi pantenola. Kao rezultat, mikro oštećenja će zacijeliti brže. U budućnosti možete prijeći na hidratantnu kremu koja sadrži hijaluronsku kiselinu.

Dobro je znati!Bolje je koristiti toplu vodu za pranje lica 14 dana. Da ne biste kožu izlagali jakim toplotnim efektima, trebali biste odbiti posjetiti saunu i kupalište na isti period.

Također morate izaći van tek nakon što na kožu nanesete kremu za sunčanje s SPF-om od najmanje 50. To će spriječiti pojavu pigmentacije.

Moguće posljedice i komplikacije

Frakcijsko lasersko podmlađivanje može biti popraćeno nuspojavama. U pravilu su u većini slučajeva takvi uvjeti norma i sami prolaze u roku od nekoliko dana.

Najčešće posljedice uključuju pojavu izraženog sindroma bola na mjestima izloženosti laserskom zraku. Takođe, nije isključena pojava crvenila, oteklina, ljuštenja, ožiljaka i staračkih pjega.

Dobro je znati!Često se nakon zahvata javlja alergijska reakcija praćena svrbežom i peckanjem. To sugerira da pacijent ima intoleranciju na određene komponente prisutne u sastavu korištenih lijekova.

Kao rezultat oslobađanja limfe, na površini počinje da se stvara kora. Ni u kom slučaju ne biste trebali pokušati sami to eliminirati, što može dovesti do povećanja perioda oporavka.

Kada se vidi konačni rezultat

Potrebno je oko 6 mjeseci da se koža potpuno obnovi, nakon čega se vidi željeni efekt. Dobiveni rezultat u prosjeku traje 5 godina.

Prednosti i nedostaci

Ako govorimo o pozitivnim aspektima postupka, prije svega vrijedi napomenuti trenutak da je frakcijsko lasersko podmlađivanje pogodno za bilo koji tip kože. Uz to, među prednostima kozmetolozi izdvajaju kratko razdoblje oporavka, dugoročno očuvanje dobivenog učinka, sposobnost rješavanja većine problema povezanih s dobnim promjenama.

Bitan!Mane uključuju visoku cijenu, prisustvo boli, niz kontraindikacija, kao i rizik od neželjenih efekata i komplikacija.

Frakcijsko lasersko podmlađivanje kože lica vrlo je učinkovit kozmetički postupak koji ima brojne prednosti u odnosu na druge slične postupke protiv starenja. Međutim, ne smije se zaboraviti da ova metoda nije prikladna za svakoga i ima niz određenih ograničenja. Stoga, prije nego što se odlučite za njegovu upotrebu, morate potražiti savjet od stručnjaka. Pored toga, da biste smanjili vjerojatnost posljedica, trebate kontaktirati samo provjerene klinike.